Novou posilou pedagogického týmu FAMO v Písku je její absolvent, dokumentarista, režisér a fotograf, držitel mnoha ocenění, MgA. Jan Svatoš.

MgA. Jan Eliáš Svatoš

Absolvent FAMU, FSV Univerzity Karlovy a FAMO v Písku. Je držitelem prestižní ceny JADE KUNLUN Special Jury Award a Speciální ceny poroty na Włodzimierz Puchalski International Nature Film Festival (WFO Lodž, Polsko), kterými mezinárodní porota ocenila jeho dokument divoČINY. Je autorem více než 10 dokumentárních filmů, z nichž většina soutěžila na mezinárodních filmových festivalech. Je autorem více než 10 dokumentárnıích filmů, z nichž většina soutěžila na mezinárodních filmových festivalech. Mezi nejúspěšnější snímky patří Archa světel a stı́nů (4 ceny), dále Africa obscura a divoČINY (oba oceněny trojnásobně). V roce 2010 uspořádal fotografickou expedici Fotografické návraty, během které fotografoval v nehostinných končinách severní Keni starou analogovou technikou a vyvolával filmy v přenosné temné komoře.

Jeho filmy se vyznačují hlubokým a dlouhodobým zájmem o vybrané téma, které poodkrývá v nových a často překvapivých souvislostech. Prostřednictvím svých filmů usiluje o boření kulturních i společenských stereotypů. Intenzivně se věnuje problematice životního prostředí,

Spolupracuje s mnoha dalšími domácími i mezinárodními institucemi. Pravidelně přispívá do tuzemských periodik jako magazín Xantypa či časopis Koktejl. Zasedal jako člen poroty na řadě mezinárodních filmových festivalech, např. NaturVision, Ekofilm.

http://www.jansvatos.com