Vzdělání

2013–2014         Akademie žurnalistiky a nových médií, Praha (kombinované s.)

2010–2013         Režie, scenáristika a dramaturgie, Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku

2006–2010         Gymnázium Přípotoční, Praha

2004–2006         Rakouská škola v Praze o.p.s.

Pracovní zkušenosti

2017 – současnost          videoprodukce Demopictures   spolumajitel

2014 – současnost          reklamní spoty Punk Film, Bedna Films, Brainwar, IS Produkce - režisér, střihač, herec

2021      Pánský klub Punk Film, Demopictures - režisér, scenárista, producent

2020      Naprostí cizinci Divadlo Na Jezerce - režisér - autor dramatizace

2019      Pánský klub Divadlo Na Jezerce - režisér, autor

2018      Mediální pakáž DIVA ženy - režisér, spoluautor

2017      Už je tady zas Divadlo Na Jezerce - režisér, autor dramatizace

2016      Alenka v kraji zázraků Pixa Pro, Divadlo Hybernia - režisér

2015      Tři v tom Divadlo Na Jezerce – režisér

Matěj Balcar vystudoval Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku, obor Režie, scenáristika a dramaturgie. Během studia natočil několik úspěšných snímků, z nichž za zmínku stojí především Podoba lásky, která byla v rámci výročních cen Český lev nominována na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2013. Mimo hranou tvorbu se věnuje hlavně reklamě (v roce 2015 získal v rámci soutěže Effie Awards zlatou medaili za spot Obědy pro děti) a také divadlu. V roce 2015 debutoval komedií Tři v tom v Divadle Na Jezerce. Zde vzápětí následovalo i velice úspěšné představení Už je tady zas. Pro Divadlo Hybernia zrežíroval rodinný muzikál Alenka v kraji zázraků a spolu s divadelním spolkem DIVA ženy zinscenoval autorský text Terezy Strnadové Mediální pakáž.

V roce 2019 uvedl svou první autorskou hru, komedii Pánský klub, která se v blízké době dočká i filmového zpracování. Film vzniká v koprodukci Punk Filmu a Demopictures, produkční společnosti, kterou v roce 2017 založil režisér se svými přáteli.

V čem pro Vás byla FAMO důležitá? Co byste vzkázal studentům?

„FAMO pro mě byla důležitá především k získání přátel a kontaktů, ze kterých čerpám dodnes, a to jak na pracovní, tak i kamarádské bázi. Zároveň jsem se naučil, že když něčemu věříte a děláte to od srdce, nakonec se i přes pády a překážky dostanete k cíli. Jak říká Zdeněk Svěrák, jen psaním se něco napíše. A já bych rád dodal, že jen pílí a točením se něco natočí. Proto si neberte osobně kritiku ze stran profesorů. Myslí to dobře, a když ne, máte pořád možnost jim ukázat, že se pletou. Mně se to díkybohu podařilo a za film Podoba lásky, který stál za mým nepřijetím do magisterského studia, jsem vzápětí získal nominaci na Českého lva, první divadelní režii a svou úžasnou manželku. Takže hlavu vzhůru, pozitivně a s pokorou. Ono to přijde!“